IDEA Klinik Basur Tedavi Merkezi  İstanbul'da ki Klinikler  Diğer Basur Tedavi Merkezleri
Basur Tedavi Merkezi

Merhaba arkadaşlar konuya geçmeden önce önemli bir hususu aktarmak istiyorum. Öncelikle basur (çok fazla) ağrı yapan bir hastalık değildir. Henüz bir teşhis konmadıysa mutlaka bir genel cerrahi uzmanına başvurmalısınız. Çünkü anüs bölgesinde görülen ağrı genelde diğer makat hastalarında görülen önemli bulgu ve belirtilerden biridir. Basur ağrısı sadece 3. ve 4. derece iç hemoroid hastalarında ve oldukça nadir görülen bir durumdur.

Makatta Ağrı

Basur Ağrısı Neden Olur?
Toplamda en sık görülen iç hemoroid hastalığı %99 dışkılama esnasında kanama ile görülür. Bu kanama ağrısız olup, kişiye herhangi bir şikayeti yoktur. Fakat ağrılı olması halinde sorun genelde Anal Fissür olmaktadır. Önlem alınıp, tedavi edilmediği sürece ilerleyen hemoroid derecesi sürekli artmaktadır. Sürekli görülen makatta kanama ilerleyen süreçte basur memeleri oluşması ile daha fazla görülür. Bu memeler öylesine genişler ki 3. derece olduğunda dışkılama esnasında anüs dışına çıkar, dışkılama bitince tekrar girer yada girmeyebilir. İşte girmemesi halinde kişi parmağı ile basur memesini makat iç kısmına sokması gerekir aksi halde Tromboze dediğimiz hemoroid boğulması meydana gelir.

Tromboze Hemoroid Ağrıya Neden Olur?
Evet değerli arkadaşlar basur ağrısı sadece hemoroid memesinin makat dış kısmında kalıp boğulması ile görülür. Bu durum genelde 3. derece hastalarda sık görülür. 4. Derece zaten sürekli anüs dış kısmında kalmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse basur ağrısı bu şekilde olur. Kişi boğulmaya neden olan memeyi eliyle hissedebilir. Böyle bir olgu yoksa diğer makat hastalıklarından biri olabilir. O nedenle doktora gitmeden basur ağrısı şeklinde karar vermeyin.

Basur Ağrısı Nasıl Geçer?
Hemoroid memesi makat arasında kalıp boğulması ile 3-4 gün sürecek ciddi bir ağrı sizi beklemektedir. Maalesef bu süreci sadece hafifleterek geçirebilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz bazı bitkisel ve bilimsel uygulamalar bulunmaktadır. Hazırsanız aşağıda yer alan bazı önerileri evinizde uygulayabilirsiniz. Şişlik inip, ağrı geçtikten sonra tekrar aynı sorunu yaşamamak için bilimsel yöntemlerle tedavi olmanız gerekir.

Oturma Banyosu: Evinizde ilk uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri oturma banyosu olup, bir leğene sıcak su koyarak bir süre oturabilirsiniz. O suya aynı zamanda papatya çayını kaynatıp, 4-5 litre suya bir bardak şeklinde ekleyebilirsiniz.

Anestol Krem: Anal Fissur ve hemoroid ağrılarına karşı etkili bir ürün olan Anestol Krem uyuşturucu etkisi vardır. Zaten kremlerin ağrı kesici yönü hep bu şekildedir. Aslında orada ağrı sürekli vardır ama siz hissetmezsiniz. En büyük uyuşturucu madde anestezi olup, bacağınızı kesseler bile bir süre hiç bir acı hissetmezsiniz.

Hastalık ve Şikayetlerinden Kurtulun
3-4 Gün süren ağrıdan kurtulduktan sonra yapmanız gereken en iyi şey mutlaka tedavi olmaktır. Çünkü hemoroid hastalığı kendi kendine geçme imkanı olmayan, bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Bunun için size ücretsiz muayene imkanı sunan ve alanında tecrübeli Proktoloji uzmanlarının görev yaptığı IDEA kliniklerden yararlanmanızı öneririm. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan basur tedavi yöntemlerini görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.basurklinikleri.com/hemoroid-nasil-gecer

Makatta Ağrıya Neden Olan (Diğer) Hastalıklar
Bir çok insan basur hastalığı ile doktora başvurmasına karşın farklı teşhisler konabilmektedir. Bir çoğuda kendi kendine teşhis koyarak ilaç, krem ve bitkisel karışımlarla hem sağlığından hemde parasından olmaktadır. Sağlık sorunlarında utanma olmaz, mutlaka 5 dakikanızı ayırarak muayene olmalısınız. Makat hastalıkları teşhis ve tedavisi için hastanelerin Genel Cerrahi bölümüne gidilir. Gideceğiniz doktorun Proktoloji (makat hastalıkları) uzmanı olmasına önem veriniz.

Anal Fissür: Makat ağrı yapan hastalıkların başında gelmektedir. Halk arasında makat çatlağı, makat yırtığı olarak bilinn Anal Fissür ilk 2 hafta erken dönem olup, ağrı daha az iken bu süreçten sonra kronik hale gelmesi ile birlikte ağrı saatlerce sürebilmektedir.

Makat Apsesi: Anal apse olarakta bilinen bu durum yine en sık makat ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Kıl Dönmesi, Fistül gibi hastalıkların neden olduğu bu durum sadece ağrı ile sınırlı kalmayıp, akıntı ve kötü kokuya neden olmaktadır. Anüs bölgesinde baktığınızda kocaman sivilce türü görüntüler oluşur.

Evet arkadaşlar hemoroid ağrısı hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, mutlaka teşhis ve tedavi olmalısınız. Çünkü hiç bir makat hastalığı kendi kendine geçen bir olgusu yoktur. Tedavi olmadığınız her gün sizi makat kanseri gibi ciddi sorunlara yakınlaştırmaktadır. Allah muhafaza 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşun.

Basur ağrısı nasıl geçer? için 79 yorum yapılmış


erhan

Hocam makatimda iki meme var suan sis ve cok agriyor oturamiyorum sisikten su tedavisi uyguluyorum fakat degisen bise yok ne yapmam gerektigini soylermisiniz hangi ilaci kullanmaliyim. Bilgi verirseniz sevinirim… Saygilar
Op Dr Atilla Kaya
hangi ilaç değil.tedavi olmalısınız.basur çürük diş gibidir.ilaçlar şikayeti azaltır ama tedavi etmez.ağrı varsa zaten tromboze olmuş demketir,açılması gerekir

Yalçın

Hocam merhaba benim makat apsem var daha önceden bağlama ile ameliyat oldum 9sene iyiydim tekrar yineledi bende çok fazla apse var dışkılama sonrası ilk önce sıcağa oturuyorum kalorifer yada su gibi daha sonra oturma şeklinde kalarak apselerin boşalmasını bekliyorum bir saat yada iki saat sürebiliyor bu durum normalmidir tedavisi varmıdır
Op Dr Atilla Kaya
muayene ile değerlendirmek gerekir.tedaviyi muayene bulgularına göre planlamalıyız

Mustafa

Slm hocam çok aşırı derecede şişkinlik ve sancı var üzerine oturamiyorum 5 yada 6 tane meme aşırı derecede büyük ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Büyük ihtimalle tromboze hemoroid olmuşsunuz,muayene ile kesin tanı koymak lazım.

Ozan

Hocam merhaba. B3n kabızlık sorunu yazıyordum. 4 ay yaşadım ve makat kısmında meme oluştu. Ağrı yapıyordu önceden hafif derecede simdi 2 gündür geçmiyor ağrısı yürüyemiyorum bile ne yapmam lazim basur mu olmuşum. Teşekkür ederim.
Op.Dr. Atilla KAYA
Boğulmuş basur olabilir küçük bir müdahaleyle rahatlarsınız

Ozan

Amaliyat mı gerekir yoksa kremle falan geçebilir mi hocam. Önceden de vardı o meme tuvalete çıktığımda çok hafif derecede ağrı yapıyor du yaşamımı etkilemiyordu yine kabız oldum 3 gün oldu hala geçmedi ağrısı.sıcak su geçirmiyor belli bir süre geçiriyor ağrı kesici kullansam etki edermi?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Büyük değilse ameliyat gerekmez.

bilinmiyor

Nisanlim cok aci çekiyor iki gündür ama doktora gitmek istemiyor onu nasıl ikna edebilirim?
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
genel cerrahiye görünmesi gerekir

Rojin

Slm hocam benimde makatta bir meme sislik var kabizlikta damla seklinde kanama oluo hergun kanama yok.arada oluo bazen agri oluo ne yapmam gerek
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Anoskopla muayene edip kesin tanı konması lazım,ona göre bir tedavi planlanabilir.

Yok

Hocam merhaba ben kanama sorunu yaşadım yakınlarıma sordum basur olabilir dedi 2 veya 3 kez kanama meydana geldi en son kanama biraz daha fazla oldu şimdi şişkinlik falan yok ama çok az bir şekilde kaşınma var ne yapmam gerekli?
Op Dr Demet Ağras
Her kanamanın sebebi mutlaka tespit edilmeli çünkü kötü huylu bir durum da olabilir. Bunun için anoskop muayenesi yapmak yerinde olur, İdea Klinik şubelerine gelirseniz kesin teşhis konur ve en uygun tedavi planlanır

talha

hocam benimki küçük ağırı ama çok kaşınıyor ne yapmam lazım okula bile gidemiyorum kolay bi evde yöntem söylelyin
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Bol sıvı için çok iyi temizleyin ve kuru tutun geçmiyorsa muayene olmanız gerekir.