IDEA Klinik Basur Tedavi Merkezi  İstanbul'da ki Klinikler  Diğer Basur Tedavi Merkezleri
Basur Tedavi Merkezi

Makat hastalıklarından biriside makattan kanama sorunudur makat kanaması nedenleri arasında birden fazla neden sayılmaktadır bunları yazımızda detaylı olarak görebileceksiniz.

Makatta Kanama Problemi

Makattan kananama olduğunda genellikle hastanın aklına ilk hemoroid gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve çok hastalık kanama sebebi olabilmektedir.:Makata 10 cm mesafede olan kanamalar taze kan şeklinde olur ve hasta “damla damla geliyorbazende fışkırıyor” şeklinde tanımlar,10 cm den daha yukarı barsak kısımlarından olan kanama vişne çürüğü-zift arası renkte olur.Bu renk değişkliği kanamanın makata olan mesafesine göre değişir.

Makattan Kan Gelmesi Nedenleri

Kolitis ülseroza;en seyrek sebelerdendir ama ciddi kanamalara sebep olabilir.Barsak iç yüzeyinde sıyılma şeklinde hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Makat ve barsak kanseri;değişik düzeyde kanama yapabilir,teşhisaletle bakılarak biopsi alınır ve bu şekilde konur.Ne yazıkki kanamalar hemoroidden denilerek rasgele ilaçlar kullnılarak kanserin tedavisi geçciktirilebilmektedir.

Anal ragad;küçük çatlaklardır ama önemsizdir

Makat çatlağı (anal fissür) ;Sık görülen sebeplerdendir ama ciddi kanama olmaz,ağrı daha ön plandadır.

Hemoroid (basur) ;en sık rastlanan sebeptir makatta taze kan olması bunu düşündürür.Çok değişik miktarlarda olabilir hemoroid tedavisiyle düzelir.Kanayınca rahatlarım diyerek kanatmak çok yanlış bir yaklaşımdır

Makat Kanaması için 10 yorum yapılmış


Manol Taylan

Sn. İlgililer,
Babamın 2-3 ayda bir ortaya çıkan, makat kısmında yanma ve kanaması oluyor. Ayrıca makat kısmı da biraz dışarı çıkıyor. 1 yıl kadar önce yaptırdığı kontrolde “fistül” teşhisi konmuştu ve uygun bir zamanda ameliyat olması tavsiye edilmişti. Babam ameliyatlar konusunda biraz hassas olduğundan kendisine laserli bir tedavi yöntemi olabileceğini ve ameliyat gibi hastanede yatmaya gerek kalmadan normal hayatına derhal devam edebileceğini önerdim İnternet araştırmamda laserli tedavi için sorgulama yaptığımda hastanenize ulaştım. Bu konuda bir tavsiyede bulunabilir misiniz?
Op.Dr.Atilla KAYA
fistülün lazerle tedavisi yok

bahadır

sayın doktor bende kanama bazen oluyo fakat dışkımı yaparken bazen sızlıyo bazen sızlamıyo farklı doktorlara gittim bazı doktorlar basur olduğunu söyledi bazılarıda cizik olduğunu söledi bazısıda hiçbirşey olmadığını sôyledi fakat bu rahatsızlık geçmedi kolonoskopiye girdim hiçbirşey yok dediler napıcam bilmiyorum tuvalete korkarak çıkıyoru sanki camı deride gezdirirsinizde çizerken bir sızı oluyor bendekide bôyle bide makata aynada baktım bazen damarlar şiskin oluyor bazende normal bana bunun sebebini meil atarsanız sevinirim teşekkür ederim
Op.Dr.Atilla KAYA
anlattıklarınız basura hiç benzemiyor,makat çatlağına benziyor

hakan

Sayın doktor bende makat üstünde şişlik oluşuyor dokunduğumda yumuşak bir şişlik olduğu hissediyorum şiklik oluştuktan birkaç gün sonra patlıyor ve kan geliyor. Şişliğin oluştuğu yerde bir kaç falan çok hafif acı oluyor. Şişliğin oluştuğu sırada ve kanama sonrası. İnternette biraz araştırma yaptım dış hemorid tanımlamalarına uyuyor. Tedavi yöntemleri ne önerirsiniz. Cerrahi müdahaleye gerek var mıdır? Gerek yoksa ilaç tedavisi beslenme alışkanlığı değiştirilmesi vb tedavi yöntemleri var mıdır? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Op.Dr.Atilla KAYA
sadece bu anlattıklarınızla tedavi belirlemek zor,anlattıklarınız hemoroid düşündürmüyor

vedat

sayın doktor bey bende dış mayasur oldugunu düşünüyorum arada kanamam da oluyor çok şidetli agrım da oluyor ne yapmam lazım bilgilendirirseniz çok sevinirim..
Op.Dr.Atilla KAYA
dış basur kanamaz,kanamanın izahı için aletle bakıp ona göre tedavi planlanır,gelirseniz gerekeni yaparız

sezgin

Nakattan bazen damla damla bazen de kan fiskiriyor neden beni bilgilendirirseniz sevinirim..
Op.Dr.Atilla KAYA
birçok hastalıktan olabilir,anoskop muayenesi gerekir

Hakan

Hocam bende kanama oldu, fakat yazdıgınız gibi dammla damla kırmızı şeklinde geliyor. her wc den sonra en az 2-3 gün ağrısı sızısından duramıyorum acaba hastalık tam olarak basur mu ameliyat şart mı ?
Opr.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
basur kanamış olabilir ama kanayan şey kanser de olabilir emin olmak için anokop muayenesi gerekir

Gulusah

Adet donemindeyken popom cok acidi bi kac adet doneminde oldu bu, bi gun doktora gittim midende gaz ver dedi ve idrar yolu enfeksiyonu dedi, ondan sonra makattan kan gelmeye basladi ama hic aci yok acik renkte geliyor ilac vermisti enfeksiyon icin kullaniyorum simdi bazen geliyor bazen gelmiyor agri da yok ama yarin muayene var cok korkuyorum kotu bisey olmasindan
Op.Dr.Atilla KAYA
kanama varsa anoskop muayenesiyle aydınlatılır rahat olun

Emre

Selam. Hocam bundan 5 ay büyük abdestimi yaparken kanama olmuştu (2-3 damla) kadar. Bu her ay 1-2 kere olyor bazende hiç olmuyor.
Pek ağırım yok yanmamda yok sadece bu kanama var işte.
Ama çok nadir otururken çok hafif bir ağırı olyor genellikle okulda oturduğum zaman. Sizce ne olabilir. 16 yaşındayım.
“Teşekkürler”
Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
bir çok hastalıktan olabilir ancak muayeneyle emin olabiliriz.

alican

Agri yok wc kanama var bide arada mide bulantisi harsizlik nedir hocam bu
Op.Dr.Atilla KAYA
kanama ancak anoskop muayenesiyle izah edilebilir

Kuzey

Hocam ben anüs bölgemi affedersiniz kaşırken kestim .Ağrı yok fakat hafif kan geldi ne yapmam gerekir?
Op.Dr.Nizam KURTDERE
Temiz tutun geçmezse muayene gerekir.